Dołącz do nas na Facebooku

Poleć nas na Facebooku

Profesjonalna Oprawa Obrazów i Luster, Grafik w Ramy Drewniane i aluminiowe, Passe-partout

Opraw obraz albo lustro

Julian Stańczak

Julian Stańczak

Julian Stańczak (ur. 5 listopada 1928 w Borownicy, zm. 25 marca 2017 w Seven Hills) – polski malarz zamieszkały na stałe w Stanach Zjednoczonych, jeden z pionierów op-artu, który nazwę wziął od jego wystawy z 1964 r. o nazwie „Optical Paintings”

W 1949 wyemigrował z rodziną do Wielkiej Brytanii, gdzie rozpoczął studia na politechnice w Londynie a w 1950 przeniósł się do Stanów Zjednoczonych.
Rozpoczął tam studia w Cleveland Art Institute w Cleveland, które ukończył w 1954. Następnie studiował na Uniwersytecie Yale’a, gdzie uzyskał tytuł Master of Art Sciences. W 1964 został profesorem malarstwa w Cleveland Art Institute.
Dzisiaj Julian Stańczak jest ikoną sztuki XX wieku. Jego obrazy przez blisko 60 lat wystawiane były na licznych wystawach, obecne są takie w zbiorach ponad 70 muzeów, a także licznych prywatnych kolekcji. Wśród ośrodków posiadających prace Juliana Stańczaka warto wyróżnić: Cleveland Institute of Art, The Metropolitan Museum of Art, Miami University Art Museum, Museum of Fine Arts Boston czy Museum of Modern Art (New York).