Dołącz do nas na Facebooku

Poleć nas na Facebooku

Profesjonalna Oprawa Obrazów i Luster, Grafik w Ramy Drewniane i aluminiowe, Passe-partout

Opraw obraz albo lustro

MAREK SUŁEK

MAREK SUŁEK

Marek Sułek urodził się w 1963 roku w Tarnowie.
Absolwent ASP w Warszawie (pracownie prof. Tarasina i prof. Winiarskiego) oraz Rietveld Academie w Amsterdamie.
Dyplomy na ASP i w Rietveld Academie uzyskał w 1992 roku ( obydwa z wyróżnieniem )..

Marek Sułek ma na swym koncie kilkadziesiąt wystaw i realizacji w Polsce i za granicą. Artysta działał m.in. w Amsterdamie, Nowym Jorku, Berlinie, Antwerpii, Brukseli, Sarajewie, Hadze.
Jego obrazy tworzone są unikalną techniką łączącą malarstwo i fotografię. Artysta używa farb olejnych i akrylowych oraz nietypowych materiałów np. żywic epoksydowych.
Jego malarstwo łączy abstrakcje z elementami realistycznymi. Ich tworzenie to proces składający się z kilku etapów. Powstaje abstrakcyjne tło – przestrzeń do dalszego działania. Równolegle tworzona jest fotograficzna sylwetka człowieka przetransformowanego wizualnie. Jego ciało (jak obraz) pokryte zostaje farba a następnie (w trakcie sesji) utrwalone na papierze. Wycięty kształt trafia na wcześniej przygotowane płótno. W ten sposób kompozycja malarska staje się rzeczywistością dla umieszczonej w niej postaci. Delikatna, biała, - zagubiona lub zamyślona postać, staje się częścią obrazu i zarazem jego odbiorcą.
Następnie postać jest zatopiona w przezroczystej żywicy epoksydowej co nadaje obrazowi niepowtarzalny i bardzo oryginalny styl.

Od kilkunastu lat, Sułek prowadzi autorską akcję pt. „Warszawa Niezwykła”. Polega ona na cyklicznych realizacjach w przestrzeni miejskiej naszej stolicy. W jej ramach powstało szereg prac, m.in. „Różowe Drzewo”, „Galeria Kawałka Nieba”, „Rzeźba XL”, „Akcja Millenium” „Ludzie 2000” (instalacja prezentowana również na Expo w Hanowerze), seria rzeźb „Miasto Aniołów”, akcja/instalacja „Bądź Kolorowy”, rzeźba „Warszawski Glob”.

W latach 2001-2004 artysta realizował projekty w Nowym Jorku. Najważniejszy z nich to akcja/rzeźba „Skrawek Nieba znad Manhattanu” - otwarta w drugą rocznicę ataków na WTC.
Ostatnie lata twórczości to kontynuowanie serii malarskiej Stories, oraz realizacja projektów przestrzennych m.in. w Gdańsku, Łodzi i Warszawie. W stolicy artysta stworzył m.in., pływającą po Wiśle rzeźbę – „Papierową Łódeczkę” (prezentowaną również podczas Expo 2015 w Mediolanie) oraz instalację „Czerwone Obiekty” na Rondzie do Gouela.

W 2011 roku, wyróżniony jako artysta roku, nagrodą czasopisma Exit.

Zobacz pełną biografię